Jaki sport walki wybrać? Dowiedz się!

MMA zawiera w sobie elementy innych sztuk walki, takich jak jujitsu czy judo. Krav maga jest nastawiona na samoobronę i kontratak, pozwalając na uderzenia w genitalia czy w oczy. Boks uczy dyscypliny i przestrzegania sztywnych reguł. Kickboxing natomiast łączy elementy boksu z kopnięciami, co pozwala na lepszą samoobronę.

MMA – mieszane sztuki walki

MMA to walka wręcz, z dużym zakresem technik. Umożliwia zastosowanie niemal wszystkich uderzeń i chwytów pochodzących z innych stylów walki. Zasady MMA nie są skomplikowane, a ryzyko trwałych obrażeń ciała podczas pojedynku są minimalne. Trening umożliwia wszechstronne przygotowanie do walki zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Zaletą MMA jest możliwość wykorzystania różnych stylów walk: boksu, judo oraz jujitsu. Dyscyplina jest odzwierciedleniem ulicznego pojedynku, a technika dobrze przygotowuje na niespodziewany atak. W MMA dozwolone są: uderzenia pięściami, rzuty, kopnięcia, duszenie oraz dźwignie. Zabronione jest: gryzienie, wkładanie palców w oczy i nos, atak na genitalia oraz uderzenia w kręgosłup. Treningi tej sztuki walki przeprowadzane są na matach, które minimalizują ryzyko uszkodzenia ciała.

Krav maga – sztuka ulicznej samoobrony

Krav maga to system walki opracowany dla wojska izraelskiego, który składa się z najskuteczniejszych technik samoobrony i kontrataku. W przeciwieństwie do MMA, krav maga odnosi się tylko do realnych sytuacji. System ten polega na najskuteczniejszym pozbawieniu przeciwnika zdolności do dalszej walki. Dozwolone są uderzenia w genitalia, oczy, gardło czy krtań. Intensywne treningi dodają więcej odwagi i pewności siebie. Ćwiczenia krav magi szczególnie są popularne wśród kobiet, które chcą szybko nauczyć się skutecznej samoobrony. Jest to jednak sport przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach.

Boks – sport o twardych regułach

Boks wyróżnia się szlachetnością zasad. Ten sport ma z góry określone reguły, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. To dyscyplina, na którą dobrze jest zapisać również dziecko. Nabierze ono wielu istotnych umiejętności w czasie ćwiczeń. Jest to sport, który rozwija ogólną koordynację ruchową oraz znacznie poprawia spostrzegawczość i koncentrację. Ponadto trening boksu znacznie wzmacnia odporność na niepowodzenia oraz pozwala pracować nad swoimi słabszymi stronami. Jest to sport dla ludzi z zasadami, w którym nie ma miejsca na uderzenia nogami, głową, łokciem oraz zakazane są ciosy poniżej pasa. Co więcej, ta dyscyplina uczy cierpliwości do treningów i kształtuje charakter. Dużą rolę odgrywa tu psychika, która jest trenowana na równi z mięśniami. Intensywne treningi podnoszą również pewność siebie i odwagę.

Kickboxing – mieszanka sportu walki z samoobroną

Kickboxing jest połączeniem boksu i kopnięć. Dyscyplina ta również ma ściśle ustalone zasady, które zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom walki. Partnerzy pojedynku zawsze ćwiczą w ochraniaczach na nogi, ręce i głowę. W treningu bardzo ważne jest również dbanie o rozluźnienie ciała oraz swobodne oddychanie. Pojedynek wygrywa zawodnik, który cechuje się większą płynnością i swobodą ruchów. Kickboxing to zarówno sport walki, jak też świetny sposób na samoobronę. Poprzez włączenie nóg do walki stanowi skuteczniejszą obronę przed atakiem niż boks.

Muay Thai (Tajski Boks) – BARDZO SKUTECZNY SPORT

Tajski boks nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ w tym sporcie walki ciosy zadaje się pięściami, kolanami, za pomocą goleni oraz łokci. Pojedynek w boksie tajskim wygląda bardzo widowiskowo, ale i brutalnie. Uznaje się go za jeden z najbardziej brutalnych, a jednocześnie najskuteczniejszych sportów walki. Jego cechą jest bogaty repertuar ciosów, które można wyprowadzać za pomocą pięści, łokci, kolan i goleni.

W przeciwieństwie do innych wschodnich systemów walki, w boksie tajskim technika odgrywa rolę drugorzędną – tym, co naprawdę się liczy, jest umiejętność zadania przeciwnikowi decydującego ciosu, który powali go na ziemię. Z tego powodu muay thai częściej zalicza się do sportów niż do sztuk walki (w tych drugich większą wagę przykłada się do umiejętności technicznych oraz wartości duchowych).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *